tr/en/de
Lazer
Excimer Lazeron argon florid gazı kullanılarak 193nm dalga boyunda ultraviole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışını kontrol eden, gelişmiş bilgisayar sistemine sahip bir lazer cihazıdır.

Üretilen ışık kornea dokusunun molekülleri arasında karbon bağlarını çözerek istenilen miktarda kornea dokusunu ortadan kaldırarak korneaya yeni şekil verir. Göze gelen ışınların retinada odaklanmasını sağlayarak kırma kusurlarını düzeltir.

Lasik
Myop, Hipermetrop ve Astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisi genel olarak Refraktif Cerrahi olarak tanımlanır. Burdaki amaç gözlük ve kontak lens kullanmadan net görüş sağlamaktır. Gözün kornea denilen saydam tabakası yeniden şekillendirilerek bu sağlanır.

Kimlere Uygulanır

Genel olarak 18 yaş üstünde olması gerekir. Detaylı olarak göz ve retina muayenesi yapılmalıdır. Kornea kalınlığı ve kornea topografileri (haritası) dikkatle incelenir ve uygunluğu değerlendirilir.

Nasıl Uygulanır

Mikrokeratom denilen özel bir motorlu bıçakla korneadan belirli kalınlıkta bir doku (flep) kaldırılır ve korneanın geride kalan kısmına excimer lazer ile lazer yapılarak kırma kusuru düzeltilmiş olur bu saniyelerle ölçülecek kadar kısa bir süredir. Bu işlem bittikten sonra keratom ile kaldırılan doku tekrar yerine yerleştirilir. Lazer tedavisi bitmiştir. Bu işlemden sonra hastanın gözünü kapatmaya gerek yoktur. İlk saatlerde olabilecek rahatsızlıklar;
• Sulanma
• Kızarıklık
• Batma ve yanma olabilir.
Bunlar geçicidir. Bir gün sonra kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Günümüzde, sadece ülkemizde değil dünyada da en sık yapılan ameliyat grubuna girmektedir.

 

Wavefront
Göze gelen ışınların kornea dışındaki diğer katmanlarda aberasyon denilen kırma kusurlarının tamamının düzeltildiği ameliyat tekniğidir. Özellikle gece görme problemi olan veya göz bebekleri büyük olan hastalarda lazer sonrası ışık çevresinde saçılma dağılma ve gölgelenme olmaması için tercih edilen bir yöntemdir. Ancak her hasta için uygun olduğu söylenemez. Ameliyat öncesi aberometre denilen cihazlarla değerlendirilir ve yüksek aberasyonları varsa tercih edilir.
Wavefront haritaları kişiye özel olduğundan tedavide hastaya özel ısmarlama tedavi olmaktadır.


Teknoloji

Lasik ameliyatı 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmakta ve sizi ömür boyu gözlük ve kontak lens kullanmaktan kurtaran bir yöntemdir. Bu çok basit gibi görünen ameliyatın başarılı olması için bazı önemli faktörler vardır. Ameliyatda kullanılan lazerin teknolojisi en önemli unsurlardandır. Lazer cihazının ürettiği ışınların gözünüze yapacağı düzeltmenin istenen şekilde olması için cihazın kalibrasyonu, optik düzeltmelerinin bakımlarının düzenli olarak yapılması belirli bir oda sıcaklığında bulunması nem oranınında %40'ın altında tutulması gerekmektedir. Kullandığımız excimer lazer cihazı FDA onaylı olup dünyanın en gelişmiş ve son teknolojisine sahip 4.jenerasyon lazerlerdendir. Ayrıca operasyon sırasında gözü çok hızlı bir şekilde takip eden eye–tracker sistemi vardır. Ayrıca Lazer işlemi sırasında kullanılan bıçak ve tüm malzemelerin tek kullanımlık olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.
KULLANDIĞIMIZ CİHAZLAR

Bausch & Lomb Zyoptix : sistemi ile dünyada ilk kişiselleştirilmiş vizyon çözümü entegre teknolojisini sunan dördüncü jenerasyon zyoptix217 cihazı kullanılmaktadır. Zyoptix wavefront aberometre cihazının ve korneal topografi cihazının birlikte Diagnostik Workstation olarak çalışmasını baz alan ısmarlama lasik tedavisidir. Özellikle arka kamera elevasyon ölçümlerini şu anda dünyada başka hiç bir cihaz tarafından yapılamamaktadır. Bu özelliklerin yanısıra tedavi planlayıcı özellikler sunmaktadır. Ve o göz için en iyi olanın belirlenmesine yol açar. Dünyada ilk kez yeni bir teknolojiyi iris tarama ve tanıma sistemini geliştirmiştir. Technolos217 cihazı ile dünyada 100.000 adet customized ablation tedavisi yapılmıştır. Ismarlama Ablasyonda myop, hipermetrop ve astigmat için FDA onayına sahiptir.

Allegrotto-Wavelight : Excimer lazer cihazı ile Almanya patentli olup 4.jenerasyon ileri teknolojik özelliklere sahip bir lazerdir. 0.95 mm çapında uçan nokta (flying spot)lazer demeti ile düzeltmeyi gerçekleştirmektedir. 200-400 Hz hızında olup hızlı bir şekilde tedavi etmektedir. Ayrıca eye-tracker (operasyon sırasında gözün takip edilmesi)özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde gözünüz ameliyat sırasında hareket etse bile tedavinizi etkilemez. FDA onaylıdır.

Visx Stars4

ABD patentli olup FDA onayı almış ve yine geliştirdiği STARS4 İR ile yüksek teknolojiye ulaşmış 4.jenerasyon bir excimer lazer cihazıdır. Işık çaplarını 650 micron ile 6.5 mm arasında değiştirebilme yeteneğine sahiptir. Bu özelliği korneada düzgün bir yüzey oluşmasına ve tedavi süresinin kısalmasına sebep olur. Daha az doku ablasyonu olmaktadır ve sonuçta daha az kornea incelmesi olmaktadır. Aktif eye-tracker ve İris tanıma sistemi mevcuttur. FDA onaylıdır.

Muayene ve Tetkikler

• Ayrıntılı göz muayenesi - gözlüklü ve gözlüksüz görme düzeyleri - Göz numaralarının
belirlenmesi
• Biyomikroskopi incelemesi - Göz içi basınç ölçümü Göz dibi (retina) incelemesi
• Korneal topoğrafi (3 farklı cihazla kornea taraması)
• Görüş kusurlarını ölçen sistem
• Pakimetri (kornea kalınlığı ölçümü)
• Pupillometri (aydınlıkta ve karanlıkta gözbebeği büyüklüğü ölçümü)
• Aberometre cihazı ile ölçüm
• Gözbebeği büyültülerek yapılan ek muayene

AMELİYATINIZ NASIL OLACAK

Lazer tedavisi olmayı düşünen kişiyle görüşme yapıldıktan sonra ayrıntılı görme muayenesi ve gerekli olan tetkikler yapılır, ikinci gün tedavisi, üçüncü günde kontrolu yapılır.

•Eğer kişi yumuşak kontak lens takıyorsa bir hafta, sert kontak lens takıyorsa iki hafta hiç lens takmaması söylenir (ameliyattan önce)
•Ameliyata alınacağı zaman gözlerine damla damlatılarak gözler uyuşturulur, üzeri örtülür, göz silinir ve göz kapakları kapanmasın diye tel takılır böylece siz istesenizde gözünüzü kapatamassınız.
•Lazer ışıkları hakkında bilgi verilir ve nereye bakmanız gerektiği söylenir. Bu ışığa hastanın gözü kilitlenir bu şekilde lazer yapılırken gözünüz oynasa bile tedavinizde herhangi bir aksama olmaz.
•Ameliyatınız böylece tamamlanmış olur
•Tedavi süresi her göz için yaklaşık 5 dakikadır
•Gözleriniz kapatılmadan evinize gidebilirsiniz
•Bir gün sonra kontrole gelirsiniz
•On gün süre ile damlalarınızı damlatmanız gerekir
•20 gün kadar havuz ve denize girmeniz tavsiye edilmez
•15 gün kadar göz makyajı önerilmez
•Tedaviden bir gün sonra banyo ve duş alabilirsiniz, ancak genede gözünüze sabun kaçırmamaya dikkat edin ve gözlerinizi oğuşturmayın